گزارش برگزاری هشتمین ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه
صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری
12 الی 14 مهرماه 1399
مقدمه

این رویداد معتبرترین مسابقه برنامه نویسی در حوزه ی تلفن همراه کشور می باشد و از سال 1392 تا کنون 7 دوره این مسابقات در سطح کشور برگزار شده و تیم های برنامه نویسی متعددی را وارد بازار کار کرده است. در دوره های گذشته این مسابقات، تیم های برنامه نویسی 48 ساعت فرصت داشتند تا نسخه اولیه یک برنامه تلفن همراه در حوزه های مشخص شده توسط کمیته ارتباط با صنعت مسابقه را به تیم داوری تحویل دهند. در این دوره به علت شیوع بیماری کرونا و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی روند برگزاری رویداد کمی متفاوت شد و تیم ها در دو روز متوالی  به رقابت پرداختند. در تمام مراحل رویداد تیم های داوری و مشاور به صورت کامل بر نحوه عملکرد تیم ها نظارت میکنند. در انتها تیم های برتر با نظر داوران به مرحله نهایی راه پیدا میکنند و فرصت دارند تا مجددا برنامه خود را برای داوران ارائه دهند.

هدف اصلی:
شناسایی تیم های برنامه نویسی برجسته کشور، شناسایی ایده های بکر و خلاقانه و ورود این تیم ها به بازار کار
کار گروه های هشتمین ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه:

 

1- کمیته سیاست گذاری:

وظیفه این گروه بررسی روند برگزاری و انتخاب چالش های اصلی مسابقه می باشد.

در این راستا جلسه کمیته سیاست گذاری به تاریخ 5 مهر ماه به صورت آنلاین  (Skype)و با حضور اسپانسرهای اصلی و طلایی رویداد برگزار شد.

اعضای این کمیته:

1- شرکت پرداخت الکترونیک سامان کیش – 2- شرکت تجارت الکترونیک پارسیان – 3- بانک رفاه – 4- سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران

 

2- کمیته علمی و داوری

وظیفه این گروه در ابتدا تعیین ملاک و معیارهای داوری قبل از برگزاری و بررسی و امتیاز دهی تیم ها در حین برگزاری مسابقه بود. این گروه در کل مدت مسابقه کنار تیم ها حضور داشتنه و مشغول بررسی تیم ها بودند. اعضای این تیم شامل افراد زیر بود:

آقای احسان احسانی مقدم –آقای حامد اسدی –آقای فرزان میرحسینی – آقای مسعود کریمی نژاد – آقای بابک سلطانی – آقای مهدی شریفی منش – آقای رضا اسماعیلی – آقای سیاوش ایزد پناه

 

3- کمیته مشاورین

وظیفه اصلی این کمیته نظارت بر نحوه عملکرد تیم های شرکت کننده، پاسخ دهی به سوالات تیم ها در حین برگزاری مسابقه بود. (اعضای این کمیته در علاوه بر ارائه مشاوره به تیم ها، شرکت کنندگان مسابقات را جهت جذب در مجموعه های خودشان زیر نظر قرار داده بودند)

اعضای این کمیته شامل نمایندگان کلیه اسپانسرهای رویداد بود.

چالش های انتخاب شده در هشتمین ماراتون برنامه نویسی کشور:

با توجه به هدف برگزاری رویداد و تاکید ماراتون برنامه نویسی بر هدفمند بودن چالش های مسابقه، برای انتخاب چالش های اصلی یک هفته قبل از برگزاری ماراتون در تاریخ 5  مهر ماه 1399 و به صورت اسکایپی جلسه کمیته سیاستگذاری تشکیل شد . نمایندگان حامیان رویداد و مجموعه های فعال در این حوزه در این جلسه حضور یافتند.

با توجه به نیاز مجموعه های حاضر و بحث روز تکنولوژی چالش های این رویداد به شرح زیر انتخاب شدند.

1- فناوری مالی و بانکی
  • تهاتر مالی یا کیف پول های تهاتری
  • پرداخت های خرد، با تاکید بر افزایش سرعت در پرداخت

 

2- شهر هوشمند، شهروند آگاه
  • واقعیت افزوده در شهر با توجه به اهداف شهر هوشمند
  • اطلاع رسانی و فرهنگ سازی در مورد آلودگی هوا

 

3- کرونا  و دغدغه های سلامتی
  • مراقبت های بهداشتی و مشاوره های پزشکی از راه دور در جهت پیشگیری از کرونا یا شناسایی و درمان مبتلایان
  • سلامت روان و مدیتیشن در دوران کرونا
روند برگزاری مسابقه:

مراسم افتتاحیه رویداد راس ساعت 9 صبح روز شنبه 12 مهر ماه 1399 با سخنرانی های کلیدی جناب آقای مهندس مهدی صفاری­ نیا رئیس محترم پارک علم و فناوری پردیس و جناب آقای مهندس محمد فرجود رئیس سازمان فناوری اطلاعات شهرداری تهران شروع شد. سپس حامیان و تیم برگزاری رویداد معرفی شده و جناب آقای احسانی مقدم سرپرست تیم داوری به تشریح موضاعات و روند داوری پرداختند. مراسم افتتاحیه ساعت 10 صبح به پایان رسید و تیم ها جهت شروع رسمی رویداد به سالن محل مسابقه رفتند.

روز اول مسابقه:

پس از اتمام افتتاحیه رویداد، تیم های شرکت کننده در سالن محل برگزاری مسابقه واقع در طبقه دوم ساختمان صندوق نوآوری و شکوفایی ریاست جمهوری حاضر شدند . برای هر تیم یک میز در نظر گرفته شده بود و تیم ها پس از دریافت کارت ورود به سالن و تکمیل فرم های اولیه در محل مشخص شده مستقر شدند.

پس از تکمیل مراحل پذیرش تیم داوری رویداد به توضیح در مورد چالش ها و نکات داوری پرداختند.

پس از ارائه توضیحات کامل تیم داوری، شرکت کنندگان از طریق سامانه sharifict.ir وارد بخش مسابقات شده و چالش های اصلی رویداد را دریافت کردند.

تیم ها تا ساعت 6 بعدازظهر وقت داشتند تا اطلاعات مربوطه را تکمیل کرده و بر روی سامانه مسابقات بارگزاری نمایند. البته با درخواست شرکت کنندگان این زمان تا ساعت 12 نیمه شب روز اول تمدید شد.

روز اول مسابقه راس ساعت 8 شب به پایان رسید. البته تیم ها امکان ادامه کار بر روی پروژه های خود را در خارج از محل برگزاری مسابقه داشتند و مسابقه متوقف نشده بود.

در این حین تیم داوری با بررسی کلیات ایده تیم ها و با در نظر گرفتن اینکه ایده تکراری نبوده و قابلیت اجرا داشته باشد پروژه ها را تایید کرده و تیم ها اجازه وارد شدن به مرحله بعد را دریافت میگردند.

روز سوم:

روز سوم مسابقه مربوط به ارائه حضوری تیم های برتر و برگزاری مراسم اختتامیه رویداد بود.

لازم به ذکر است به علت رعایت پروتکل های بهداشتی جهت جلوگیری از بیماری کرونا این مرحله از رویداد به صورت غیر حضوری و آنلاین برگزار گردید.

با توجه به اینکه ساعت 10 صبح روز سوم مسابقه 11 تیم توسط کمیته داوری به عنوان تیم های برتر معرفی شدند، حدود 5 ساعت به تیم های برتر فرصت داده شد که برای ارائه ایده و پروژه خود آماده شوند.

مرحله نهایی مسابقات راس ساعت 3 بعدازظهر روز سوم مسابقات دوشنبه 14 مهر ماه از طریق سامانه آنلاین Sharifict  و با حضور بیش از 150 نفر بازدید کننده آغاز شد.

در ابتدا مراسم توضیحاتی بابت روند برگزاری و داوری مسابقات داده شد و سپس تیم ها به ترتیب از قبل اعلام شده به ارائه پروژه خود پرداختند. هر تیم 7 دقیقه برای ارائه پروژه و 3 دقیقه برای پاسخ به سوالات داوران وقت داشت.

در این حین تیم داوری بر اساس نحوه ارائه تیم ها و کیفیت ایده پردازی، مدل کسب و کار و … به تیم ها امتیاز می دادند.

ارائه های تیم ها حدود ساعت 6 عصر به پایان رسید و تیم داوری برای اعلام نتیجه نهایی به مدت 15 دقیقه به شور رفتند.

در نهایت با بررسی های به عمل آمده رتبه بندی نهایی تیم ها اعلام شد که در ادامه گزارش ارائه خواهد شد.

برنامه زمانبدی اجرایی رویداد

روز اول –  شنبه، 12 مهر

شرح برنامه

محل اجرا

زمان

پذیرش

لابی طبقه اول

8:00 الی 9:00

افتتاحیه
سخنرانی های کلیدی
توضیحات اولیه و اعلام چالش های مسابقات

سالن آمفی تئاتر
طبقه اول

 

9:00 الی 10:00

انتخاب چالش و تدوین پروپوزال

 

سالن مسابقات
طبقه دوم

10:00 الی 13:00

پذیرایی نهار

13:00 الی 14:00

تحویل پروپوزال ها به تیم داوری

14:00 الی 16:00
فعالیت تیم های برنامه نویس

16:00 الی 20:00

روز دوم – یکشنبه 13 مهر

شروع روز دوم مسابقات
فعالیت تیم های برنامه نویس

 

سالن مسابقات
طبقه دوم

8:00 الی 13:00

پذیرایی نهار

13:00 الی 14:00

فعالیت تیم های برنامه نویس

14:00 الی 24:00

روز سوم – دوشنبه 14 مهر به صورت غیر حضوری
اختتامیه
ارائه حضوری تیم های برتر،
داوری نهایی و اهدای جوایز
 

به صورت آنلاین از طریق سامانه sharif ict

 

13:00 الی 19:00

تیم های شرکت کننده در ماراتون هشتم:

 

ثبت نام رویداد در شهریور ماه 1399 شروع شد و 5 مهر ماه به پایان رسید. در این مدت 350 نفر در قالب 75 تیم ثبت نام و مدارک خود را برای دبیرخانه ارسال کردند.

پس از بررسی رزومه ها و سوابق و با توجه به محدودیت در پذیرش، 250 نفر در قالب 60 تیم برای حضور در مسابقات پذیرش شدند. این افراد از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه های معتبر کل کشور و تیم های مستقل غیر دانشجویی بودند که در مسابقات شرکت کردند.

نکات قابل توجه:

  • از 60 تیم پذیرفته شده 55 تیم برای شرکت در مسابقات در محل برگزاری حاضر شدند.
  • از 55 تیم حاضر شده در مسابقات 47 تیم تا پایان رویداد در مسابقات باقی ماندند در جدول رده بندی رویداد قرار گرفتند. در سال های گذشته حدود 30 الی 40 درصد شرکت کنندگان در حین برگزاری مسابقه انصراف می دادند.
  • شرکت کننده ها از شهر های تهران، مشهد، یزد، کرمان، آذربایجان شرقی و غربی، اردبیل، اصفهان، بوشهر، اهواز، زنجان، همدان، گیلان، هرمزگان، شیراز، گلستان، لرستان، کردستان، مرکزی و مازندران بودند.
  • در این مسابقات از 30 دانشگاه مختلف کشور شرکت کننده داشتیم.
  • شهر مشهد، اصفهان و همدان بیشترین تعداد شرکت کننده غیر تهرانی در مسابقات را داشت.
  • در این دوره حدود 80 نفر شرکت کننده خانم داشتیم که بیشترین تعداد در سال های گذشته بود.
  • میانگین نمرات کسب شده تیم ها نسبت به سال گذشته 20 درصد افزایش داشت.
  • 77 درصد از شرکت کنندگان متقاضی استخدام در شرکت های حامی رویداد بودند.

 

لازم به توضیح است که رزومه کلیه افراد در اسناد رویداد موجود می باشد و اسامی و مشخصات تیم های پذیرفته شده در مسابقات در وبسایت رویداد قابل مشاهده است.

رتبه بندی تیم های شرکت کننده

رتبه

نمره نهایی نام تیم نام و نام خانوادگی اعضا محل سکونت
1 16.6 پرشین کُدرز مهرداد ارژنگ

البرز|کرج

مهران

ارژنگ البرز|کرج
2 16.56 Arena فاطمه دانش پژوه

همدان|همدان

عرفان

سقاباشی همدان|همدان
امیرحسین سیف

همدان|همدان

3

16.53

IRISAPP

مینا

حسین پور اصفهان|اصفهان

علی

نباتی

اصفهان|اصفهان

حمیدرضا

سیناپور

اصفهان|اصفهان

احسان

کیانی

اصفهان|اصفهان

4

16.41

DevelopX

امیرحسین

جلیلی تهران|تهران
علی شایان پور

تهران|تهران

5

16.4

ktm

حسین

باکند خراسان رضوی|مشهد
وحید صفری

خراسان رضوي|مشهد

علیرضا

لرستانی خراسان رضوی|مشهد
6 16.36 دوپلیکا احد شیبانی

کرمان|کرمان

سعید

پورگوهری کرمان|کرمان
محمد حسنی

کرمان|کرمان

منیره

قاسمی اصفهان|اصفهان
7 16.21 NovinDevs میلاد محمدی

تهران

بهنام

ناصحی گیلان|رشت

مهدی

پردات

تهران|اسلامشهر

حسن عظیمی

تهران|

8

16.18

Async

هادی

نوروزی تهران|تهران
علی فرهادی

همدان|همدان

اشکان

تفنگدار تهران|تهران
عرفان پرهیزی

فارس|شیراز

9

16.15 Nilva

حسین

خطیری تهران|تهران
سجاد رضوانی

تهران|تهران

نیلوفر بهمن آبادی

تهران|تهران

مهدی

حسن زاده تهران|تهران
10 15.93 TheSAME امیرحسین محمدزاده

تهران|رباط کریم

مائده

اصغرى تهران|تهران

سروش

مسگرى

تهران|تهران

احسان قرائى

تهران|تهران

11

15.71 iBit

حسین

خراسانی همدان|ملایر
محمد مهدی

قائمی

همدان|همدان

امیرحسین

واحدی

همدان|ملایر

12

14.2 هیدرا

امیرحسین

ابراهیمی خراسان رضوی|مشهد
علی ابراهیمی

خراسان رضوی|مشهد

محمد جواد کنویسی

خراسان رضوی|مشهد

محمد مهدی

کنویسی خراسان رضوی|مشهد
13 13.5 Vbile | ویبایل مصطفی قدیمی

کرج|کرج

مهدی

درویشی تهران|تهران
سیداصغر حسینی

البرز|نظرآباد

وحید

گروسی البرز|نظرآباد
14 13.5 اَویدا نوید فرهادی

تهران|تهران

مهدی

قهرمانی البرز|نظر آباد

مهدی

زمانی

البرز|کرج

15 13.05 کارچین    

16

12.2

تیوان

پریا

اطهری نیا تهران|تهران
فاطمه تیموریان

تهران|تهران

پریسا

عطار تهران|تهران
الهام شهیدی

تهران|تهران

17

12.05

tired tigers

عرفان

نوری تهران|تهران
سید علی حسینی میرزائی

تهران|تهران

علی

شفیعی تهران|تهران
بهنیا سلیمانی

تهران|تهران

18

12.05

بلادشاپور

مریم

کاظمی تهران|تهران
سیده حمیده نقیبی

تهران|تهران

محمدرضا

فلاح تهران|تهران
سید مسعود خادمی

تهران|تهران

19

11.5

هژیر

مهدی

عیوضی قم|قم
محمدصادق دهقان اشکذری

قم|قم

حسن

اکبری قم|قم
20 11.3 دوازده به بعد سید امیر محمد حسینی پور

مازندران|بابلسر

رضا

راضی فر مازندران|آمل

محسن

میردار

مازندران|بابلسر

سجاد ظاهری

مازندران|بابلسر

21 11.25 CapsLock

مؤمن

حمه‌ویسی کردستان|سنندج
هژیر

غفوری قرنی

کردستان|سنندج

22

11.15 Golden Coders

علی

امامی قشلاقی آذربایجان شرقی|گوگان
علی ارشدی

آذربایجان شرقی|تبریز

سینا

خانزاده

آذرباییجان شرقی|تبریز

حمیدرضا تقی زاده فانید

آذربایجان شرقی|

23

11.1

Beta-TPS

محمد

اسمعیلی اردبیل|اردبیل
حامد بیرون برعباسی

اردبیل|اردبیل

حامد

شکری اردبیل|اردبیل
رضا نظری

اردبیل|اردبیل

24

11.05

اَورَنگ

علیرضا

یعقوبی تهران|اسلامشهر

غزال

حیدری پاکرو

البرز|کرج

حمزه رضائی

تهران|قدس

محمد علی

اسدی

تهران|تهران

25

10.95

هدف

محمد مهدی

سپهریان مازندران|آمل
سروش احمدی

تهران|تهران

امین

سلیمانیان مازندران|ساری
میترا خواجوند

تهران|اسلامشهر

26

10.75

گتسپی

آرمین

مهرآیین تهران|شهرری
آرمین آژده نیا

تهران|قرچک

میعاد

ضیایی کردستان|قروه
امیرحسین احمدنژاد

تهران|تهران

27

10.45

دوازده به قبل

مهردخت

گوهردهی مازندران|ساری
رضا طنابی

مازندران|بابل

برنا

جویا مازندران|بابل
محمد علی نژاد کلائی

تهران|شهریار

28

10.15 Ma amadeim ii Ma amadeim متین معینی قم|قم
محمد مهدی زحمتکش

قم|قم

علی

گایینی قم|قم
فاطمه کاظمی زاده

قم|قم

29

9.75 Andromeda زینب شیری همدان|همدان
امیرحسین بابائیان

همدان|همدان

محمد

مشایخی تهران|تهران
آرین امیرامجدی

تهران|تهران

30

9.6

Cyber Souls

میسون

جلیلی مناف تهران|تهران
محمدحسین حسن زاده وژده

تهران|تهران

محمد امین

خادمی البرز|نظرآباد
علی رجب نژاد

تهران|تهران

31

9.55

Rug Gear

زهرا

ابراهیمی بوشهر|بندر گناوه
محمدامین مهرآئین

تهران|تهران

32

9.4

گانگولوس

رضا

باقری تهران|تهران
حسین باقری

تهران|تهران

سیف الله

رمضان زاده تهران|تهران
33 9 استاد سادات خشایار غفاری

تهران|تهران

محدثه

غفاری تهران|تهران
مریم ابراهیمی

تهران|تهران

بنیامین

بیضایی تهران|تهران
34 8.95 هایزنبرگ زهرا منصوری

ایلام|ایلام

محراب

سهیلی ایلام|ایلام
سمیرا سارائی

ایلام|ایلام

مرتضی

مرادی فرد

ایلام|ایلام

35

8.1 log4

بهمن

دشتیان فارس|شیراز
علی جعفری

تهران|تهران

علی

محمد علی رجب

تهران|تهران

صادق

محبی

تهران|تهران

36

7.4

Star

   

37

7.3

Nano Soft

علی

خسرونژاد یزد|یزد
فرزانه سادات عظیمی

یزد|یزد

38

7.2 Magic Codes

کسری

پورموذن آذربایجان شرقی|تبریز
حسین ثابت نژاد

آذربایجان شرقی|تبریز

مریم آهنگری سیس

آذربایجان شرقی|تبریز-شبستر

ائلشن

بهرامی

آذربایجان شرقی|تبریز

39

6.95

کیبورد

حسین

عینلو تهران|تهران
هاشم همراز

زنجان|زنجان

علیرضا

جوادی زنجان|زنجان
40 6.25 پرگاس مصطفی مرادی

تهران|تهران

مژده

رحیم پور البرز|کرج
41 5.9 Semi Colon سیدعلی عسکری رانکوهی

تهران|تهران

علیرضا

اردلانی تهران|تهران
امیرحسین علی زاده

مازندران|زیراب

یمین

سیاه مرگوئی گلستان|گرگان
42 5.8 !!!Null محمدحسین نصیری

تهران|تهران

محمد مهدی

پیران تهران|تهران
میعاد صادقلو

تهران|تهران

43

5.5

Kerpoo

فرزانه

توسلی اصفهان|اصفهان
معصومه شیخ‌زاده

اصفهان|مبارکه

محمدصادق

عارف کرمان|کرمان
علی رشیدی

کرمان|کرمان

44

4.45

!!!Hello World

مهدی

جوانبخت تهران|تهران
عرشیا اسدی

تهران|تهران

محمدرضا

مرادی تهران|تهران
45 4.2 Thunder امید میرزاجانی

تهران|تهران

محمد مهدی

ناظر سمنان|گرمسار
علیرضا کبریایی

البرز|کرج

محمد امین

قسوری جهرمی تهران|تهران
46 4 Rapidio La Force عماد ارجمندنیا

البرز|کرج

مهدی

نویسنده البرز|کرج
47 2.7 مدعیان خاورمیانه عرفان آسیابچی

تهران|تهران

پوریا

فرهادی تهران|تهران
محمد جان‌نثاری

تهران|تهران

تیم اول: پرشین کدرز

مهرداد ارژنگ

مهران ارژنگ

تیم دوم: Arena

فاطمه دانش پژوه

عرفان سقاباشی

امیرحسین سیف

تیم سوم: IRISAPP

مینا حسین پور

علی نباتی

حمیدرضا سیناپور

احسان کیانی

نتایج نظرسنجی انجام شده در حین برگزاری رویداد
پوشش خبری و حامیان رسانه ای رویداد
نمونه هایی از پوشش خبری رویداد در صدا و سیما:
  • پخش در اخبار سراسری شبکه سه مورخ 1398/07/12
  • پخش خبر در اخبار سراسری شبکه یک مورخ 1398/07/12
  • پوشش خبری هشتمین دوره مسابقات ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور توسط شبکه خبر – (باشگاه خبرنگاران جوان) 1398/07/12
  • پوشش خبری هشتمین دوره مسابقات ماراتون برنامه نویسی تلفن همراه کشور توسط شبکه خبر 1398/07/12
  • پوشش خبری در خبرگزاری های معتبر کشور (حداقل 35 رپرتاژ خبری) درج پست اطلاع رسانی در شبکه های مجازی (حداقل 100 پست تلگرام، اینستا و لینکدین)

حامیان اصلی

برگزارکنندگان

دبیر کل رویداد:

جناب آقای دکتر ربیعی ( رئیس پژوهشکده نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات پیشرفته دانشگاه صنعتی شریف )

دبیر علمی رویداد:

جناب آقای دکتر حین اسدی ( مدیر مرکز فناوری اطلاعات دانشگاه صنعتی دانشگاه شریف )

دبیر اجرایی رویداد:

جناب آقای مهندس محمد علی روزی طلب ( مدیر عامل شرکت آریا راد شریف )

سرپرست کمیته داوری:

مهندس احسان احسانی مقدم

طراح و مجری رویداد:

شرکت آریا راد شریف

فهرست